Protez

Protez

Proteziniz olması, ağız hijyeni ve bakımınıza daha az dikkat edeceğiniz anlamına gelmez. Aksine dişhekiminize düzenli olarak gitmeniz protezlerinizin ömrünü artıracak ve ağız sağlığınızı koruyacaktır.

Protezler

Herhangi bir nedenle diş/dişler ve ağız dokuları kaybedilebilir. Yerlerine, çeşitli malzemeleri kullanarak protezler hazırlanır. Hastaya çiğneme ve konuşma işlevleri, estetik, rahatlık ve sağlığı kazandırılır.

–          Sabit Protezler

–          Hareketli Bölümlü  Protezler

–          Hareketli Total (tam) Protezler

–          İmplant Destekli Protezler

   SABİT PROTEZLER

Diş çürüğü ve kırığı gibi ileri derecede madde kaybı olan dişler ve şekil, boyut ve renk sorunu olan dişlerden başka, herhangi bir nedenle diş veya dişlerin kaybında yapılan, hasta tarafından takılıp çıkarılamayan ve diş/dişler üzerine yapıştırılan protez türüdür.

Kuron: Çürük kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan tek dişin küçültülüp kaplanması işlemidir.

Köprü: Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ara boşlukların doldurulması işlemidir.

Metal Destekli Kuron ve Köprüler

Altyapı olarak standart ni-co, nikel içermeyen metal veya değerli metal altın alaşımlar kullanılabilir. Altın diş hekimliğinde kullanılan maddeler içinde, diş ve dişeti ile uyumlu en kıymetli malzemelerden birdir. Bu yüzden değerli metal kullanılarak yapılan uygulamalar ile daha sağlıklı ve estetik sonuçlar elde edilir. Metal destekli kuron ve köprüler hassas uygulandıklarında koruyucu ve dayanıklı tedavilerdir ancak full porselen kuronlar yada zirkonyum destekli porselen kuronlar kadar estetik değillerdir.

Zirkonyum Destekli Kuron ve Köprüler

Zirkonyum (zirkon, zirkonia) 18.yy’da keşfedilmiş bir tür metaldir. Uzay sanayiinden, askeriyeye kadar birçok alanda kullanılır. En büyük özelliği korozyona uğramadığı için birçok alanda tercih edilen bir metal türüdür. Son yıllarda diş hekimliğinde, seramik kuronların altında altyapı malzemesi olarak kullanılır. Zirkon’un herhangi bir alerji özelliği bulunmadığı için kullanım alanı geniştir. Herhangi bir yaş aralığı yoktur. Zirkonlar beyaz renkli ve yarı şeffaf oldukları için ışığı geçirirler. Işık geçirgenliği doğal dişe en yakın olduğundan doğal dişin estetiğine ulaşırlar.

Metal Desteksiz Full Porselen Kuronlar

Güçlendirilmiş porselenden yapılırlar. Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (full porselen) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır. Böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Kronların veya köprülerin ağızdaki ömrünün ne kadar olabileceğini bilmek mümkün değildir. Genel sağlık, ağız sağlığı ve bakımı, düzenli diş ve ağız sağlığı kontrolleri, beslenme alışkanlıkları ve benzeri durumlardan etkilenir.

HAREKETLİ BÖLÜMLÜ PROTEZLER

Bir veya birden fazla diş eksikliklerinde, dişler ve dokular-damaklar tarafından desteklenen, plastik ve/veya metalden yapılan ve hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezlerdir.

İskelet Protezler

Sabit protez yapmak için yeterli sayıda dişi olmayan hastalara yapılır. İskelet protezler, metal kancalar (kroşeler) ile hastanın dişlerinden destek alır ve bu kancalar konuşma, gülme esnasında görünür.

Hassas Tutuculu Protezler

Hastaların kısmi diş eksiklerinde kancalı (bölümlü) protez istemeyen hastalar için estetik bir çözümdür. Hassas tutuculu protezlere halk arasında gizli kancalı protez de denir.Hasta konuştuğunda ve güldüğünde dışarıdan herhangi bir metal görünmediğinden estetik açıdan daha tatmin edicidir. Hassas bağlantı sayesinde tutuculuğu daha iyidir ve hastalar iskelet proteze göre daha rahat kullanır.

Deflex

Deflex yarı esnek özellikli yeni nesil poliamid materyalinden yapılan estetik hareketli protezlerdir. Deflexin yarı şeffaf özelliği ile kroşeler ağızda neredeyse görünmez. Deflex sahip olduğu üstün özelliklerle hastanın hafif, estetik, konforlu, kırılmaya dirençli ve en önemlisi metalsiz, biyolojik uyumlu proteze sahip olmasını sağlar.

HAREKETLİ TAM (TOTAL) PROTEZLER

Üst ve/veya alt çenelerdeki dişlerin tamamen eksikliğinde dokular-damaklar tarafından desteklenen, plastik ve/veya metalden yapılan ve hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezlerdir. Kullanımları bölümlü protezlere göre daha zordur. Alt çenede, bir taraftan diğer tarafa, üst çenede yine bir yandan diğer tarafa damakları kaplayarak uzanır. Protezlerin tutuculuğu; çene kemiklerinin ve ağız içi dokularının durumuna, dilin büyüklüğüne, konumuna ve sizin proteze göstereceğiniz uyuma bağlıdır. Tam protez kullanımı zaman içinde öğrenilen bir alışkanlıktır.

İMPLANT DESTEKLİ PROTEZLER

Sabit :  İmplanttan destek alınarak yapılan köprü ve kronlardır.

Hareketli: Kemik desteği yeterli olmayan ağızlarda tercih edilen implantlardan destek alınarak yapılan total benzeri protezlerdir.

Yasal Yazı : Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir,bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.